SPRAWOZDANIE

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Cel ten realizowany jest miedzy innymi przez bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek szkolnych
          o nowości wydawnicze.
                      W 2020 roku Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Karsiborze  otrzymała wsparcie finansowe:
          Całkowity koszt programu: 15 000,00
          Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12 000,00 zł
          Wkład Gminy Wałcz: 3 000,00 zł
                       Dzięki tym środkom zakupiono 746 książek, w tym 393 lektury. Wśród zakupionych pozycji są:

1. Cykl książek Gwiazda - Holly Webb
          2. Seria Akademia Pennyroyal - M.A. Larson
          3. Hotel Flamingo - A. Milway
          4. Trylogia Czasu - K. Gier
          5. Seria Mazurscy w podróży  - A. Stelmaszyk
          6. Seria Małe Licho - M. Kisiel
          7. Seria Klub Fanek - M. Milejko
          8. Bella i Sebastian  - N. Vanier
          9. Emi i źródło Ekry - E. Matera
          10. Seria Harry Potter - J.K. Rowling
          11. Seria Dziennik Cwaniaczka - Jeff Kinney

W ramach programu zrealizowano w szkole kilka projektów:

1. Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa CZYTAM Z KLASĄ  - lekturki spod chmurki. Innowacja pedagogiczna realizowana w klasach: I, II i III, w ramach której realizowane są trzy moduły w trakcie roku szkolnego.  Zespoły klasowe wybierły do realizacji jedną z czterech zaproponowanych lektur (czytanie samodzielne lub przez nauczyciela),  do której wykonywały co najmniej cztery zadania. W roku szkolnym 2019/20 realizowano moduły: "Fikuśne lekturki spod chmurki", "Zwierzęce lekturki spod chmurki" oraz " Polskie lekturki spod chmurki". W roku szkolnym 2020/21 zaplanowano realizację modułów: "Mała chmurka w krainie drzew", "Mała chmurka w krainie śniegu" oraz "Mała chmurka w krainie słońca"
          2. " W świecie baśni" – uczniowie klasy VIII przygotowali inscenizację dla młodszych kolegów, opartą na motywach baśni J. Ch.  Andresena, braci Grimm oraz Ch. Perrault, Samodzielnie ułożyli scenariusz, przygotowali scenografię i stroje. Spektakl obejrzeli również rodzice i dziadkowie uczniów (II/2020). Zawieszenie pracy szkół i wprowadzenie nauki zdalnej III/2020 uniemożliwiły w szkole realizację Tygodnia Teatru, ale film obejrzeli uczniowie z klas młodszych pod kierunkiem wychowawców klas. (dostępny jest na facebooku szkoły).
          3. Tworzenie komiksów na podstawie lektury ,, Kajko i Kokosz. Szkoła łatania.” J. Christy. Uczniowie podczas zajęć j. polskiego i plastyki tworzyli w grupach prace oparte na lekturze. Wystawa prac była w pracowni humanistycznej.
          4. "Jesteśmy uczniami Pana Kleksa". W trakcie 4- godzinnego cyklu zajęć uczniowie podzieleni na małe grupy uczestniczyli w lekcjach" kleksografii",  przędzenia liter, geografii, kolorystyki  oraz tworzyli "rupieciarnię".
          5. Na podstawie lektur: "Felix, Net i Nika” oraz „Gang Niewidzialnych Ludzi”  R.  Kosika uczniowie  tworzyli profile internetowe co było przygotowaniem do redagowania charakterystyki postaci.

W ramach realizacji Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano także w szkole:

1. Konkurs recytatorski (samodzielny wybór wierszy przez uczniów o określonej tematyce)
          2.  Konkurs na najlepszego czytelnika.
          3. Wystawy - pisarze i ich twórczość( w tym laureaci nagrody Nobla)
          4. Spotkania w bibliotece - Słuchamy audiobooki
          5. Akcję - Starsi czytają młodszym (czytanie książek dzieciom z oddziałów przedszkolnych).

W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną szkoła brała udział w Narodowym Czytaniu, zorganizowano spotkanie autorskie oraz akcję "Mała książka wielki człowiek".