Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
SPRAWOZDANIE
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Cel ten realizowany jest miedzy innymi przez bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek szkolnych
o nowości wydawnicze.
W 2020 roku Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Karsiborze otrzymała wsparcie finansowe:
Całkowity koszt programu: 15 000,00
Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12 000,00 zł
Wkład Gminy Wałcz: 3 000,00 zł
Dzięki tym środkom zakupiono 746 książek, w tym 393 lektury. Wśród zakupionych pozycji są:- Cykl książek Gwiazda - Holly Webb
- Seria Akademia Pennyroyal - M.A. Larson
- Hotel Flamingo - A. Milway
- Trylogia Czasu - K. Gier
- Seria Mazurscy w podróży - A. Stelmaszyk
- Seria Małe Licho - M. Kisiel
- Seria Klub Fanek - M. Milejko
- Bella i Sebastian - N. Vanier
- Emi i źródło Ekry - E. Matera
- Seria Harry Potter - J.K. Rowling
- Seria Dziennik Cwaniaczka - Jeff Kinney
W ramach programu zrealizowano w szkole kilka projektów:
- Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa CZYTAM Z KLASĄ - lekturki spod chmurki. Innowacja pedagogiczna realizowana w klasach: I, II i III, w ramach której realizowane są trzy moduły w trakcie roku szkolnego. Zespoły klasowe wybierły do realizacji jedną z czterech zaproponowanych lektur (czytanie samodzielne lub przez nauczyciela), do której wykonywały co najmniej cztery zadania. W roku szkolnym 2019/20 realizowano moduły: "Fikuśne lekturki spod chmurki", "Zwierzęce lekturki spod chmurki" oraz " Polskie lekturki spod chmurki". W roku szkolnym 2020/21 zaplanowano realizację modułów: "Mała chmurka w krainie drzew", "Mała chmurka w krainie śniegu" oraz "Mała chmurka w krainie słońca"
- " W świecie baśni" – uczniowie klasy VIII przygotowali inscenizację dla młodszych kolegów, opartą na motywach baśni J. Ch. Andresena, braci Grimm oraz Ch. Perrault, Samodzielnie ułożyli scenariusz, przygotowali scenografię i stroje. Spektakl obejrzeli również rodzice i dziadkowie uczniów (II/2020). Zawieszenie pracy szkół i wprowadzenie nauki zdalnej III/2020 uniemożliwiły w szkole realizację Tygodnia Teatru, ale film obejrzeli uczniowie z klas młodszych pod kierunkiem wychowawców klas. (dostępny jest na facebooku szkoły).
- Tworzenie komiksów na podstawie lektury ,, Kajko i Kokosz. Szkoła łatania.” J. Christy. Uczniowie podczas zajęć j. polskiego i plastyki tworzyli w grupach prace oparte na lekturze. Wystawa prac była w pracowni humanistycznej.
- "Jesteśmy uczniami Pana Kleksa". W trakcie 4- godzinnego cyklu zajęć uczniowie podzieleni na małe grupy uczestniczyli w lekcjach" kleksografii", przędzenia liter, geografii, kolorystyki oraz tworzyli "rupieciarnię".
- Na podstawie lektur: "Felix, Net i Nika” oraz „Gang Niewidzialnych Ludzi” R. Kosika uczniowie tworzyli profile internetowe co było przygotowaniem do redagowania charakterystyki postaci.
W ramach realizacji Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano także w szkole:
- Konkurs recytatorski (samodzielny wybór wierszy przez uczniów o określonej tematyce)
- Konkurs na najlepszego czytelnika.
- Wystawy - pisarze i ich twórczość( w tym laureaci nagrody Nobla)
- Spotkania w bibliotece - Słuchamy audiobooki
- Akcję - Starsi czytają młodszym (czytanie książek dzieciom z oddziałów przedszkolnych).
W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną szkoła brała udział w Narodowym Czytaniu, zorganizowano spotkanie autorskie oraz akcję "Mała książka wielki człowiek".