- Numer 1 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - kwiecień/2022
- Numer 2 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - wrzesień/2022
- Numer 3 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - październik/2022
- Numer 4 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - luty/2023
- Numer 5 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - kwiecień/2023
- Numer 6 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - czerwiec/2023
- Numer 7 - Biuletyn Pozytywnych Informacji - październik/2024
Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu
Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez ONZ po to, by propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość społeczną w tym zakresie.
Celem akcji podejmowanych w tym dniu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Czego nie wiesz o autyzmie, a co na zawsze może zmienić Twoje postrzeganie tego zaburzenia rozwoju?
- Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
- Autyzm powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
- ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
- W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150. Jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
- Mimo że wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.
Redakcja gazetki
Maj miesiącem walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji w latach 90-tych XX wieku jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych w różnych sytuacjach dnia codziennego, między innymi: w szkole, pracy, środowisku lokalnym. To szczególny moment promowania tolerancji i równouprawnienia osób z niepełnosprawnościami.
Prawa osób niepełnosprawnych zagwarantowane są w Konstytucji RP, dyrektywach Unii Europejskiej oraz w Europejskiej Karcie Społecznej. W większości państw europejskich w tym dniu organizowane są integracyjne wydarzenia, spotkania ze specjalistami oraz akcje propagujące rozumienie praw człowieka, większą tolerancję w relacjach z osobami o zróżnicowanych potrzebach.
Redakcja gazetki
Uczniowie pytają ...
Mamy kwiecień. Wiosna coraz bardziej daje o sobie znać. Ale czy to wpływa na nasze samopoczucie? Małgosia Szczechowska i Milena Tomaszewska przeprowadziły wywiad z uczniami na temat wiosny. Czy dobra pogoda sprawia, że czujemy się lepiej?
M. Szczechowska : Czy Twoje samopoczucie poprawiło się wraz z nadejściem wiosny?
W. Gralewska (kl.7): Tak, czuję się lepiej. Cieszę się , ponieważ zbliżają się wakacje.
M. Tomaszewska : Za co lubisz wiosnę?
A. Szarzyńska (kla.6): Uważam, że dużym plusem jest to, że nie trzeba nosić kurtek i grubo się ubierać oraz dni są coraz dłuższe.
M. Szczechowska : Wymień zalety wiosny.
J. Krysińska (kl.8): Jest to czas, w którym wszystko budzi się do życia i kwitnie, a co za tym idzie, ładnie pachnie.
M. Tomaszewska : Jak się czujesz z tym, że jest wiosna?
W. Krasowska (kl.7): Czuję się wspaniałe, ponieważ jest ciepło, więc więcej czasu mogę spędzać na podwórku i z przyjaciółmi.
M.Szczechowska : Czy wiosna wpłynęła na Twoje samopoczucie?
K. Bartniczak (kl.6): Tak. Słońce bardzo wpływa na moje samopoczucie. Mam więcej motywacji. Wiosna to moja ulubiona pora roku.
Już niebawem egzaminy!
Zbliżają się egzaminy ósmoklasisty. Małgosia Szczechowska I Milena Tomaszewska spytały uczniów kl. VIII, czego sobie życzą i uczniów klas młodszych, czego życzą naszym tegorocznym absolwentom.
Julia Krysińska (kl.8): Obyśmy napisali dobrze i żeby były wysokie wyniki.
Jagoda Wińczyk (kl.8): Życzę nam wszystkim powodzenia.
Daria Rokita (kl.5): Oby im dobrze poszło.
Tatiana Kokowicz (kl.7): Jak najmniej stresu.
Redakcja gazetki ma kilka rad dla zmęczonych przygotowaniami do egzaminu ósmoklasistów:
1. Uśmiechnij się.
2. Uwierz w siebie.
3. Wyobrażaj sobie pozytywny przebieg egzaminu.
4. Pamiętaj, że wiesz więcej i umiesz więcej, niż ci się wydaje.
5. Pamiętaj, że jesteś w przyjaznym Ci otoczeniu.
6. Zjedz coś słodkiego. To zawsze pomaga (sprawdzone przez pewną polonistkę i to nie raz).
Warto pojechać
Amelia Kornaś we wcześniejszych numerach naszego biuletynu zachęcała uczniów do czytania książek, które ją zachwyciły. Tym razem odbyła niesamowitą podróż i napisała kilka słów o niej.
Ponad miesiąc temu byłam w Meksyku. Ludzie są tam bardzo uprzejmi, a jedzenie dosłownie wyśmienite. Widziałam wiele egzotycznych zwierząt i roślin, np. delfiny, żółwie czy wiele odmian pięknych ptaków. Bardzo podobało mi się to, ile amerykańskich samochodów jeździło po ulicach. Chyba każdy chciałby kiedyś zobaczyć tira Coca Coli z tej słynnej reklamy, prawda? Zwiedzałam półwysep Jukatan. Jestem pewna ze kiedyś wrócę do Meksyku zwiedzić jego inną cześć.
Warto przeczytać
„Magiczne drzewo” to jeden z najbardziej uznanych cykli w polskiej literaturze dziecięcej. „Magiczne drzewo. Olbrzym” to lektura w szkole podstawowej, która cieszy się wśród uczniów ogromną popularnością. Andrzej Maleszka po raz kolejny w książce „Magiczne drzewo. Geniusz” zaprasza czytelników do świata przygody z elementami fantastyki i baśniowości. A wszystko to doprawione jest nutką humoru i oparte na nieograniczonej wyobraźni.
Zachęcamy do przeczytania.
Redakcja gazetki