Bezpieczeństwo w sieci- aplikacja dla rodzica.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Karsiborze w ramach projektu „Poznaj Polskę” odbyli jednodniową wycieczkę szkolną do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oraz do Muzeum Okręgowego w Pile . Wycieczka odbyła się 8 grudnia 2021r. W pierwszej kolejności uczniowie udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, tam zwiedzili z przewodnikiem 28 dużych obiektów architektonicznych chałup i zabudowań gospodarczych od XVIII do pocz. XX w., remizę z pocz. XX w., 3 wiatraki („koźlak”, „paltrak” i „holender”), kościół, szkołę, kuźnię i tartak. Uczestnicy wycieczki wysłuchali o pracy takich rzemieślników, jak kowal, powroźnik, koszykarz, garncarz, rymarz. Widzieli jak przędzie się len, jak wygląda warsztat pracy i sama praca tkaczki. Dość ciekawym punktem zwiedzania Skansenu było zapoznanie się ze starodawnym prasowaniem, praniem, jak wyglądał wyrób masła i kawy zbożowej domowymi sposobami. Ponadto była okazja podziwiać starodawne cięcie sieczki, przygotowywanie karmy dla zwierząt, pracę pszczelarza. Uczniowie na terenie Skansenu mogli również przejechać się bryczką, co sprawiło im dużo radości. Na pewno wielu z nich zapamięta tę wyjątkową lekcję, w której choć na kilka godzin przeniesiono się do czasów, kiedy żyli nasi przodkowie dla których komputer, telefon komórkowy czy Internet były terminami zupełnie obcymi. Jako drugi punkt programu uczniowie odwiedzili Okręgowe Muzeum w Pile. Uczestnicy podczas zwiedzania Okręgowego Muzeum w Pile oswajali się z przestrzenią muzealną. Wędrując po ekspozycji wykonywali polecenia przewodnika, które uatrakcyjniały im odbiór wystawy stałej i pozwalały na trochę dłużej zatrzymać uwagę na wybranych eksponatach. Swój spacer dzieci rozpoczęli od sali archeologicznej, a zakończyli na saloniku secesyjnym. Następnie zwiedzili wystawę czasową, której bohaterem wystawy pt. "Historia dobranocki" była „Dobranocka”, krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na ekspozycji pokazano 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Trzy misie”. Wystawa była okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi tytułowymi animacjami dla dzieci. Równocześnie miała ona na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka.
- 15
Trzydniowa wycieczka do Trójmiasta i Malborka w ramach projektu "Poznaj Polskę"
- 119
Nasza szkoła bierze udział kampanii społecznej organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Zasięg "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj". Zapraszamy również wszystkich chętnych do włączenia się do tej akcji i wysłania choć jednej tradycyjnej kartki świątecznej do swojej rodziny, przyjaciół lub znajomych.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości. 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dni 123 lat niewoli Polski. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu klasy 5 oraz recytacjami wierszy uczniów klas 8, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Chwile wzruszenia dostarczył także występ uczennic z Koła Tanecznego. ,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” J. Piłsudski
- 5
# Code week 2021 Europejski Tydzień Kodowania 2021 w naszej szkole odbył się w dniach 8 – 22 października. Celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w wieczorze z kodowaniem. Podzieleni na grupy uczestniczyli w escape roome online. Rozwiązywali zagadki, rebusów i zadań z wykorzystaniem elementów kodowania i szyfrowania. Podczas zajęć informatycznych klasy ósme mierzyły się ze stacjami zadaniowymi, na których musiały rozwiązywać łamigłówki i zadania dotyczące programowania. Najmłodsi programowali ozoboty za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru. Dzieci programowały zadania, które ozobot wykonywał. Podsumowaniem Europejskiego Tygodnia Kodowania jest certyfikat otrzymany przez naszą szkołę.
- 5
18 października 2021 r. nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową kampanię modlitewną pt. "Milion dzieci modli się na różańcu". Z głęboką wiarą modliliśmy się o jedność i pokój na całym świecie. W tym samym dniu wręczyliśmy dyplomy dla zwycięzców w konkursie na najpiękniejszy różaniec. Zapraszamy do fotorelacji. #OneMillionChildrenPrayingtheRosary #OneMillionChildren #Rosary #miliondzieci #modlitwamilionadzieci #miliondziecimodlisięnaróżańcu
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 8 naszej szkoły uczestniczyli w świecie szkoły Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. W pierwszej części obserwowaliśmy uroczystość ślubowania oddziałów przygotowania wojskowego, natomiast w części drugiej w ramach doradztwa zawodowego zostali zapoznani z kierunkami kształcenia w szkole.
- 3
Co w lesie piszczy? Z takim leśnym wyzwaniem zmierzyli się uczniowie klasy 4. To była udana lekcja przyrody !
„Myślę, więc nie śmiecę” – w myśl hasła akcji Sprzątania Świata 2021, uczniowie starszych klas poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Jak naprawdę jest z tym plastikiem ? Doświadczenia i obserwacje biologiczno - chemiczne doprowadziły do niecodziennych odkryć: bluza polarowa jest z plastiku, mikroplastik kryje się w kosmetykach, „glutka” można zrobić ze styropianiu, a „foliówkę” - z mąki ziemniaczanej. Podczas tradycyjnego sprzątania okolicy szkoły, miłym zaskoczeniem była mała ilość zebranych śmieci. BRAWO DLA MIESZKAŃCÓW KARSIBORU ! Anna Kajszczak
- 2
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
OSTATNIA PROSTA #SZCZEPIMYSIĘ DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE GMINA WAŁCZ-GMINA DOBRYCH GOSPODARZY
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
- 8
#SZCZEPIMYSIĘ
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
III miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Papieskim
Sukces naszej uczennicy Luizy Kowalczyk, która zajęła III miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie
Papieskim pt. Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”
Oto nagrodzona fotografia Luizy pt. „Mamo, idę z Nim”
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
Internetowe zasoby naukowe
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Karsiborze zachęca do korzystania z internatowych zasobów naukowych. Wolne Lektury to ogromna, opracowana pod kątem łatwości wykorzystania w edukacji kolekcja utworów literackich należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub dostępnych na wolnych licencjach. Dzięki temu zarówno teksty jak i audiobooki można wykorzystać za darmo, kopiować, drukować, remiksować. Dodatkowo polecamy platformę lektury.gov.pl, na której znajdziecie wszystkie niezbędne książki w postaci e-booków. Możecie je Państwo pobrać i czytać! Pozdrawiam serdecznie!
Audiobooki w naszej bibliotece.
Biblioteka szkolna zaprasza do wyporzyczenia audiobooków. Szczegółową listę znajdziecie w zakładce Biblioteka.
Audiobooki jako forma foniczna literatury są alternatywą dla osób nieprzepadających za doświadczaniem literatury w tradycyjnej formie. Przystępność książki do słuchania wynika z możliwości odsłuchu jej w dowolnym momencie oraz braku konieczności skupienia wzroku i dłoni na konkretnej czynności – czytania. Audioksiążki są cenione przez osoby niewidome i niedowidzące lub niepełnosprawne w inny sposób. Wymagają sprawnego zmysłu słuchu. Stanowią znaczący element kształtowania kultury czytelniczej wśród najmłodszych odbiorców.
Podziękowanie
Archiwum Aktualności