Lekcja historii i wychowania obywatelskiego
- 28 czerwca 2018 roku grupa uczniów działająca aktywnie na rzecz Samorządu Uczniowskiego pojechała na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był możliwy dzięki panu Pawłowi Suskiemu - Posłowi na Sejm RP i panu Maciejowi Markowskiemu - przewodniczącemu Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Wałcz, którzy byli organizatorami tego wyjazdu. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Pałacu Kultury i Nauki wraz z wjazdem na wieżę widokową oraz spożycia pysznego obiadu w restauracji sejmowej. Była to niezapomniana lekcja historii i wychowania obywatelskiego.
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019
Poczet Sztandarowy z naszej szkoły wziął udział w Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2018/19. Uczestniczył we Mszy św. w Kościele p.w. św. Antoniego w Wałczu, a następnie przemaszerował do Wałeckiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem m.in. Zachodniopomorską Kurator Oświaty Magdaleną Zarębską – Kulesza.
UWAGA DOPALACZE!!!
OSTRZEŻENIE przed zażywaniem substancji psychoaktywnych nieznanego pochodzenia!
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed zażywaniem substancji psychoaktywnych nieznanego pochodzenia.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego 5 czerwca 2018 r. doszło do ciężkiego zatrucia kilkunastu osób, z których część wymaga leczenia w oddziale intensywnej opieki medycznej.
DNI JĘZYKÓW OBCYCH
W dniach 14-17 maja obchodziliśmy w szkole Dni Języków Obcych. Codziennie na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego oraz w czasie przerw dzieci brały udział w konkursach. Mistrzem literowania w klasie 4 została Alicja Woźniak, natomiast Mistrzem Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych została Iga Rura. Mistrz Literowania w klasie 5 to Antonina Kozioł, a Mistrz Wiedzy to Wiktoria Szadkowska. W klasie 6 Mistrzem Literowania została Wiktoria Zając, natomiast Mistrzem Wiedzy Kacper Przygoda. Igor Adamczewski został Mistrzem Literowania klasy 7, a Kuba Lament otrzymał tytuł Mistrza Wiedzy. Dziś został również rozstrzygnięty konkurs na flagę Wielkiej Brytanii,USA oraz Niemiec. Zostały w nim wyróżnione 3 osoby: Filip Drabik, Adrian Monicki oraz Lena Szczepaniak. Również dzisiaj uczennice klasy IVa, IVb, V oraz VI uczestniczki anglojęzycznych zajęć aktorskich wykonały przedstawienie pt. The Blind Date. Dziewczyny były rewelacyjne więc na koniec publiczność poprosiła o bis. Dni Języków Obcych przygotowały panie: Katarzyna Bożko-Szałas, Olga Zacharczuk oraz Katarzyna Jakubowska-Koza.
SUKCES MŁODYCH PRZYRODNIKÓW
III miejsce w Gminnym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym dla drużyny z naszej szkoły:
Alicji Woźniak z klasy IV, Tosi Kozioł z klasy V i Bartosza Skoczka z klasy VI.
Uczniowie wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu ekologii i ochrony przyrody Pojezierza Pomorskiego.
GRATULACJE !
WYCIECZKA DO SZCZECINA
18 maja klasa V odwiedziła swoje miasto wojewódzkie – Szczecin. Cały dzień uczniowie podążali szlakiem baśni i legend podczas zwiedzania miasta. Gościli na Zamku Książąt Pomorskich oraz w Katedrze św. Jakuba. Z tarasu widokowego Katedry, podziwiali piękno krajobrazu szczecińskiego. W eksperymentarium każdy miał szansę poczuć się jak Archimedes i wykrzyczeć swoje „Eureka !” . Ogromną atrakcją była również Papugarnia z przepięknymi kolorowymi papugami, które bez skrępowania siadały na głowach dzieci. Na zakończenie czekał na dzieci Park Trampolin, gdzie można było dowoli sobie poskakać.
KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!!!
W dniu 16 maja 2018r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Witankowie odbył się VIII Gminny Konkurs Matematyczny "Mały Pitagoras". Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów: Oskar Kolenda (kl. IV), Szymon Cieślik (kl. IV), Piotr Szcepaniak (kl. V), Igor Panek (kl. VI), Wiktoria Zając (kl. VI), Maria Cerazy (kl. VII) i Wiktor Błaszczyk (kl. VII). Lauratami w tym konkursie zostali: Wiktor Błaszczyk, który zajął I miejsce w kategorii klas VII oraz Wiktoria Zając - II miejsce w kategorii klas VI. Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów
WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA
W dniach 9-11 maja 2018 r. uczniowie klasy VI i VII udali się na 3-dniową wycieczkę do Trójmiasta. Uczniowie poznali największe atrakcje turystyczne Gdyni, Gdańska i Sopotu oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. W programie wycieczki były również zabawy i spacery brzegiem morza.
Wycieczka rozpoczęła się od spaceru po Starym Mieście w Gdańsku. Uczniowie zwiedzali Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Długi Targ, Stare Miasto z pomnikiem Neptuna, a także Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski.
Następnym celem wyjazdu było Sztutowo i poznanie życia więźniów w obozie koncentracyjnym. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie baraków. W pierwszym znajdowały się sterty butów należących do więźniów. Obok mieścił się kozioł, na którym wymierzano kary. W kolejnych pomieszczeniach można było zobaczyć stroje więźniów, zwane pasiakami, łaźnie, drewniane łóżka oraz jadalnię. Przewodnik cały czas opowiadał o przeżyciach ofiar. Kolejną rzecz, jaką zobaczyli, były była komora gazowa i krematorium, które wzbudziło w uczestnikach wycieczki smutek. Tu zamordowanych uczcili chwilą ciszy. Dzień zakończyli obiadokolacją i noclegiem w Ośrodku Wczasowym Mierzeja Wiślana w Sztutowie.
Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od zwiedzania półwyspu Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Następnie wybrali się do Sopotu, gdzie w pięknym słońcu spacerowali deptakiem ul. Bohaterów Monte Cassino, oglądając po drodze krzywy domek, a następnie udali się na Sopockie Molo, gdzie zjedli pyszne lody. Po powrocie do ośrodka wypoczynkowego i krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki wybrali się na dłuższy spacer nad morze. Każdy miał okazję zamoczyć nogi w wodzie i przekonać się, że woda była lodowata. Pozostały tylko zabawy na piasku: opalanie, gra w piłkę oraz budowa zamków z piasku.
Trzeci dzień uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Katedry w Oliwie. Dzieci dowiedziały się, że Katedra Oliwska jest bazyliką z 23 ołtarzami i słynnymi na całym świecie organami. Wybudowana w całości z cegły, długa na 107 m - najdłuższy kościół Cystersów na świecie. Wszyscy mieli okazję wysłuchać pięknego koncertu organowego.
Ostatnim punktem programu była Gdynia, miasto portowe. Uczniowie wybrali się na spacer wzdłuż Skweru Kościuszki. Na końcu skweru czekała niespodzianka. W porcie stały przycumowane dwa ogromne polskie okręty: Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Wielką atrakcją było zwiedzanie okrętu ,, Dar Pomorza Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, dotyczących historii okrętu, poznali wymiary statku, zobaczyli pomieszczenia wewnątrz Muzeum.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy... Młodzi turyści powrócili do Karsiboru zrelaksowani, wypoczęci i opaleni z mnóstwem zdjęć oraz bagażem wspomnień.
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 GO MAJA
W dniu 27 kwietnia 2018r. na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość tą przygotowali uczniowie klasy IVb pod opieką Pani Katarzyny Martuszewskiej. Z tej okazji wszyscy uczniowie byli ubrani na galowo oraz mieli przypięte kotyliony.
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też, jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Świetna prezentacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.
Gra plenerowa pt. "Wędrując wałeckimi szlakami"
W dniu 23 kwietnia 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w grze plenerowej pt. "Wędrując wałeckimi szlakami", która była inauguracją miejskich obchodów święta miasta z okazji 715 rocznicy uzyskania przez Wałcz praw miejskich jak również 100 rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości.
W grze przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 4 w Wałczu, udział wzięło 7 szkół. Poszczególne grupy ze szkół musiały dotrzeć do wyznaczonych punktów i wykonać zadania. Punkty były związane z historią miasta Wałcz, jego najbardziej charakterystycznymi budynkami. Na innych punktach wykonywano zadania związane z matematyką, ochroną środowiska jak również zadania związane z odzyskaniem przez Polskę. Meta plenerowego wędrowania szlakami wałeckim zorganizowana była przy wałeckim ratuszu, gdzie zorganizowano wystawę plakatów z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Tam czekała na nas również przepyszna grochówka, która smakowała wyśmienicie po takim spacerze po mieście. Po przymusowej dogrywce nasza ekipa ze szkoły zajęła 4 miejsce. Jednakże nie to się liczyło, gdyż ważna była wspaniała atmosfera w trakcie wykonywania zadań oraz słoneczna pogoda.
ODKRYWANIE ŚWIATA
ODKRYWANIE ŚWIATA
Ta niezwykła lekcja z pewnością rozbudziła pasję podróżowania wśród piątoklasistów. Ponad sto eksponatów a wśród nich: elementy strojów – przede wszystkim ulubione kapelusze Tonyego Halika i biżuteria etniczna, będąca z pasją Elżbiety Dzikowskiej. Barwne stroje Indian, broń, dzieła sztuki. Wszystko prosto z najodleglejszych zakątków Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Na ścianach piękne zdjęcia autorstwa Elżbiety Dzikowskiej przedstawiające etiopskie plemiona. A wszystko to w Muzeum Ziemi Wałeckiej na wystawie ODKRYWANIE ŚWIATA.
ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH
ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH
Pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny Dzień Ziemi.
Moda ekologiczna, pokazy doświadczeń, przedstawienie dla przedszkolaków,
konkursy i zabawy to tylko niektóre przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów klas IV-VII
pod kierunkiem pań Anny Kajszczak i Małgorzaty Stańczyk.
Klasy IV-VII
23 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Różewie odbył się XXI Gminny Konkurs Ortograficzny "O Złote Pióro Wójta". Naszą szkołę reprezentowały:
1. Amelia Muszyńska - w kategorii klas IV,
2. Antonina Kozioł - w kategorii klas V,
3. Wiktoria Zając - w kategorii klas VI,
4. Amelia Wiśnicka - w kategorii klas VII.
Tematyką dyktand w tej edycji konkursu był Internet.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczennicom, które zmagały się z ortograficznymi i interpunkcyjnymi zawiłościami, a szczególnie ANTONINIE KOZIOŁ, która w kategorii klas V zajęła I miejsce i otrzymała z rąk pani Joanny Mackiewicz - sekretarz Gminy Wałcz - "Zote Pióro Wójta".
Klasy IV-VII
"KOMPETENCJE NA SZOSTKĘ"
W tym roku szkolnym klasa IVa wraz z wychowawczynią, panią Magdaleną Gruchałą, uczestniczyła w programie „Kompetencje na szóstkę” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie na kolejnych godzinach wychowawczych zajmowali się zagadnieniami dotyczącymi swoich talentów i mocnych stron. Dowiedzieli się, dlaczego lepiej w drużynie oraz jak zrealizować projekt. Dzięki udziałowi w tym programie dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale miały możliwość kształcenia kompetencji społecznych oraz współpracy i komunikowania się w grupie.
Klasy IV-VII
MITOLOGICZNE KRAINY
Uczniowie klasy V w tym roku szkolnym na języku polskim odbyli niezwykłą podróż do krainy mitów greckich. Na kolejnych zajęciach poznawali wybrane wierzenia starożytnych Greków, postacie bogów oraz mitycznych bohaterów. Mityczna podróż zakończyła się prezentacją projektu edukacyjnego wykonanego przez uczniów. Ich zadaniem było wcielenie się z postać greckiego boga i zaprezentowanie jego losów koleżankom i kolegom. Efekty projektu przerosły najśmielsze oczekiwania nauczycielki języka polskiego, pani Magdaleny Gruchały. Uczniowie włożyli dużo wysiłku w realizację tego projektu, ale z ich opinii wynika, że świetnie się przy tym bawili.
Klasy IV-VII
SPOTKANIE Z EMERYTOWANYMI NAUCZYCIELKAMI
Kolejny dzień obchodów Dnia Patrona Szkoły to wizyta szacownych gości, którzy przez wiele lat byli zawodowo związani z naszą szkołą. Tego dnia odwiedziły nas panie Maria Janowska, Anna Świerczyna, Janina Szach, Grażyna Janicka, Józefa Dobosz i Bożena Siwko – emerytowane nauczycielki. Z wielkim sentymentem wspominały czasy swojej pracy w naszej szkole, która przecież nie wyglądała tak okazale jak dzisiaj. Podzieliły się swoimi wspomnieniami z uczniami, którzy zadawali pytania dotyczące funkcjonowania szkoły dawniej, sposobu nauczania, zachowania uczniów, itp. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Paniami i że jeszcze chętnie odwiedzą naszą szkołę, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Spotkanie zorganizowały i poprowadziły panie Monika Plich i Urszula Bogulska.
Klasy IV-VII
WIOSNA POWITANA!
W tym roku obchody pierwszego Dnia Wiosny zostały połączone z obchodami Dnia Patrona Szkoły. Aby tradycji stało się zadość, koniec lekcji zwieńczył wiosenny pochód z Marzannami ulicami Karsiboru. Natomiast kilka dni wcześniej każda klasa wylosowała państwo, na temat którego miała znaleźć jak najwięcej informacji i przedstawić je graficznie na drzwiach swojej klasy. Poza tym uczniowie 21 marca ubrali się w kolorach flagi wylosowanego państwa. Pierwszego Dnia Wiosny wszyscy uczniowie otrzymali karty pracy, na których znajdowały się pytania dotyczące historii szkoły i państw Unii Europejskiej. Odpowiedzi szukali w całym budynku: na drzwiach klas, na wystawie fotografii przedstawiających historię naszej szkoły. Całodniowej zabawie towarzyszyły słoneczna pogodna i świetne humory całej społeczności szkolnej. Zorganizowały ten dzień i nadzorowały jego przebieg panie Monika Plich, Urszula Bogulska i Magdalena Gruchała.
Klasy IV-VII
MATEMATYCZNY SUKCES WIKTORA!
Uczeń klasy VII Wiktor Błaszczyk w tym roku szkolnym wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym. Z powodzeniem przeszedł eliminacje szkolne i rejonowe. 6 lutego zmagał się z matematycznymi zawiłościami w Szczecinie. Znalazł się wśród 198 najlepszych matematyków z całego województwa i uzyskał tytuł finalisty. Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Karsiborze serdecznie gratuluje Wiktorowi oraz paniom Annie Woch-Migalskiej i Beacie Wojtunik - nauczycielkom matematyki. To osiągnięcie z pewnością ułatwi Wiktorowi w przyszłym roku szkolnym dostanie się do wymarzonej szkoły, a koleżankom i kolegom pokaże, że matematyka nie jest taka trudna i naprawdę warto się jej uczyć.
Klasy IV-VII
Eliminacje Gminne do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
"Młodzież zapobiega pożarom"
28 lutego w naszej szkolne odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W niełatwych zmaganiach na temat pożarnictwa reprezentowali nas Igor Bartniczak - IVa, Oskar Kolenda - IVa i Bartosz Skoczek - VI przygotowywani przez panią Małgorzatę Stańczyk. Niestety tym razem chłopcom się nie poszczęściło, ale wierzymy, że w przyszłym roku będą bezkonkurencyjni.
Archiwum Aktualności