• Nasze pasje, zainteresowania - śladami słowiańskich przodków

•       Antonina Plecety to uczennica klas VII naszej szkoły. Antosia od wielu lat interesuje się mitologią Słowian. Trudno znaleźć to zagadnienie w nauczaniu języka polskiego w szkole. Pojawia się tylko raz w klasie piątej przy okazji omawia mitów różnych kultur dotyczących stworzenia świata. Na innych przedmiotach, np. historii, jest podobnie. Tym bardziej zainteresowanie tą tematyką w tak młodym wieku jest niecodzienne.

Antosia interesuje się kulturą słowiańską już od najmłodszych lat. Pasję tę zaszczepili w niej tata i starsza siostra. Tata często oglądał programy telewizyjne o tematyce historycznej, kulturowej, interesował się historią rodziny.

Antosia informacje o przeszłości, kulturze Słowian bierze z książek, które najczęściej kupuje sama. Poleca „Bestiariusz słowiański” autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa. Obecnie zgłębia tajniki przepisów kulinarnych naszych przodków.

Swoje pasje rozwija samodzielnie. Nie należy do żadnej grupy podzielającej jej zainteresowania. Każdą wolną chwilę poświęca na czytania książek o tematyce, która ją pasjonuje.

• Zwycięski list w konkursie "List do bohatera literackiego"

•                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Karsibór, 16.10.2022

Droga Aniu!

Chciałabym bardzo serdecznie Cię pozdrowić. Wiem, że mnie nie znasz, ale zaraz postaram się przybliżyć Ci moją osobę.

W podobny sposób patrzę na świat, który widzę we wspaniałych kolorach. Dostrzegam zmieniające się pory roku, czuję zapach owocowych drzew czy świeżo skoszonej trawy. Po przeczytaniu książki i obejrzeniu filmu w Tobą w roli głównej, czułam potrzebę napisania listu. Moim małym marzeniem jest poznanie Cię. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je zrealizować. Wierzę, że mamy dużo wspólnych cech i podobne zwariowane pomysły. Wiem o Tobie bardzo dużo. Inspirujesz mnie i motywujesz.

Kończąc ten list, chciałabym, abyś wiedziała, że jesteś wspaniałą osobą. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź od Ciebie, Aniu.

Milena Tomaszewska

(Autorka zwycięskiego listu wyraziła zgodę na publikację jego treści.)

• Uczniowie pytają...

•      Ostatnio w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wygrał je Mateusz Woźniak, uczeń klasy VIII.  Z tej okazji przyprowadziłyśmy wywiad z nowym przewodniczącym.

M. Tomaszewska: Masz jakiś konkretne plany na naszą szkołę ?

M. Woźniak: Na pewno więcej dyskotek. Ostatnio była. Uczniowie się świetnie bawili, więc wydaje mi się, że muszą być coraz częściej. A reszta pomysłów przyjdzie z czasem.

M. Szczechowska: Jesteś zadowolony że zostałeś przewodniczącym?

M. Woźniak: Oczywiście, mam nadzieję, że uda mi się zmienić na lepsze naszą szkołę, zrealizować swój program.

M. Tomaszewska: Co czułeś w chwili, gdy się dowiedziałeś, że  zostałeś wygrałeś?

M. Woźniak: Było mi bardzo miło. To oznacza, że ludzie z naszej szkoły mi ufają. Nie mam zamiaru ich zawieść.

M. Szczechowska: A ile zdobyłeś głosów?
          M. Woźniak: Otrzymałem pięćdziesiąt trzy głosy.
          M. Tomaszewska: Jesteś gotowy wypełniać wszystkie obowiązki związane z nowym stanowiskiem?
          M. Woźniak: Tak. Gdy się zgłaszałem, byłem świadomy tych obowiązków.
          M. Szczechowska: Masz jakiegoś pomocnika?
          M.Woźniak: Tak, jest to moja koleżanka z klasy, Jagoda.
          M. Tomaszewska: Podoba Ci się to stanowisko?
          M.Woźniak: Tak, jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które na mnie zagłosowały.
          Dziękujemy Mateuszowi za rozmowę i życzymy realizacji wszystkich planów.

Małgosia Szczechowska i Milena Tomaszewska

• Warto przeczytać

•      „Tego lata stałam się piękna”, „Bez ciebie nie ma lata”, „Dla nas zawsze będzie lato” autorstwa Jenny Han – to piękna trylogia, którą pochłonęłam w sześć dni. Opowiada o dziewczynie, która każdego roku wraz ze swoją mamą i bratem odwiedzają najlepszą przyjaciółkę mamy oraz jej dwóch synów. Bohaterka od dziesiątego roku życia jest zakochana  w jednym z chłopców,         a drugi jest jej najlepszym przyjacielem.

Pokochałam tę trylogie, ponieważ bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Była niedługa, delikatnie trzymała w napięciu                       i wzbudzała we mnie bardzo pozytywne emocje.

Jeśli miałabym polecić komuś lekką, szybką do przeczytania         i zarazem piękną książkę, w którą można się wczuć, zdecydowanie poleciłabym „Tego lata stałam się piękna”.

Amelia Kornaś

• STOP PRZEMOCY!

•      W naszej szkolny odbył się konkurs na plakat promujący przeciwdziałanie przemocy. Zadaniem każdej klasy było plastyczne opracowanie tego zagadnienia. Zwyciężyła klasa ósma. Autorkami zwycięskiego plakatu są Nina Gutowicz, Amelia Kornaś, Julia Grabowska, Pola Trzaskowska i Jagoda Wińczyk. Gratulujemy dziewczynom pomysłu i talentu plastycznego.