• Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

•      Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez ONZ po to, by propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość społeczną w tym zakresie.

Celem akcji podejmowanych w tym dniu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Czego nie wiesz o autyzmie, a co na zawsze może zmienić Twoje postrzeganie tego zaburzenia rozwoju?

1. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji  z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
          2. Autyzm powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
          3. ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
          4. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150. Jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
          5. Mimo że wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

• Maj miesiącem walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych

•      Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji w latach 90-tych  XX wieku  jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych w różnych sytuacjach dnia codziennego, między innymi: w szkole, pracy, środowisku lokalnym. To szczególny moment promowania tolerancji i równouprawnienia osób z niepełnosprawnościami.

Prawa osób niepełnosprawnych zagwarantowane są w Konstytucji RP, dyrektywach Unii Europejskiej oraz          w Europejskiej Karcie Społecznej. W większości państw europejskich  w tym dniu organizowane są integracyjne wydarzenia, spotkania ze specjalistami oraz akcje propagujące rozumienie praw człowieka, większą tolerancję      w relacjach z osobami   o zróżnicowanych potrzebach.

• Uczniowie pytają ...

•       Mamy kwiecień. Wiosna coraz bardziej daje o sobie znać. Ale czy to wpływa na nasze samopoczucie? Małgosia Szczechowska  i Milena  Tomaszewska przeprowadziły wywiad  z uczniami na temat  wiosny. Czy dobra pogoda sprawia, że czujemy się lepiej?

M. Szczechowska : Czy Twoje samopoczucie poprawiło się wraz z nadejściem wiosny?

W. Gralewska (kl.7): Tak, czuję się lepiej. Cieszę się , ponieważ zbliżają się wakacje.

M. Tomaszewska : Za co lubisz wiosnę?

A. Szarzyńska (kla.6): Uważam, że dużym plusem jest to, że nie trzeba nosić kurtek i grubo się ubierać oraz dni są coraz dłuższe.

M. Szczechowska : Wymień zalety wiosny.

J. Krysińska (kl.8):  Jest to czas, w którym wszystko budzi się do życia i kwitnie, a co za tym idzie, ładnie pachnie.

M. Tomaszewska : Jak się czujesz z tym, że jest wiosna?

W. Krasowska (kl.7): Czuję się wspaniałe, ponieważ jest ciepło, więc więcej czasu mogę spędzać na podwórku i  z przyjaciółmi.

M.Szczechowska : Czy wiosna wpłynęła na Twoje samopoczucie?

K. Bartniczak (kl.6): Tak. Słońce bardzo wpływa na moje samopoczucie. Mam więcej motywacji. Wiosna to moja ulubiona pora roku.

• Już niebawem egzaminy!

•    Zbliżają się egzaminy ósmoklasisty. Małgosia Szczechowska I Milena Tomaszewska spytały uczniów kl. VIII, czego sobie życzą i uczniów klas młodszych, czego życzą naszym tegorocznym absolwentom.

Julia Krysińska (kl.8): Obyśmy napisali dobrze i żeby były wysokie wyniki.

Jagoda Wińczyk (kl.8): Życzę nam wszystkim powodzenia.

Daria Rokita (kl.5): Oby im dobrze poszło.

Tatiana Kokowicz (kl.7): Jak najmniej stresu.

Redakcja gazetki ma kilka rad dla zmęczonych przygotowaniami do egzaminu ósmoklasistów:

1. Uśmiechnij się.

2. Uwierz w siebie.

3. Wyobrażaj sobie pozytywny przebieg egzaminu.

4. Pamiętaj, że wiesz więcej i umiesz więcej, niż ci się wydaje.

5. Pamiętaj, że jesteś w przyjaznym Ci otoczeniu.

6. Zjedz coś słodkiego. To zawsze pomaga (sprawdzone przez pewną polonistkę i to nie raz).

• Warto pojechać

• Amelia Kornaś we wcześniejszych numerach naszego biuletynu zachęcała uczniów do czytania książek, które ją zachwyciły. Tym razem odbyła niesamowitą podróż i napisała kilka słów o niej.

Ponad miesiąc temu byłam w Meksyku. Ludzie są tam bardzo uprzejmi, a jedzenie  dosłownie wyśmienite. Widziałam wiele egzotycznych zwierząt i roślin, np. delfiny, żółwie czy wiele odmian pięknych ptaków. Bardzo podobało mi się to, ile amerykańskich samochodów jeździło  po ulicach. Chyba każdy chciałby kiedyś zobaczyć tira Coca Coli z tej słynnej reklamy, prawda? Zwiedzałam półwysep Jukatan. Jestem pewna ze kiedyś wrócę do Meksyku zwiedzić jego inną cześć.

• Warto przeczytać

•      „Magiczne drzewo” to jeden z najbardziej uznanych cykli w polskiej literaturze dziecięcej. „Magiczne drzewo. Olbrzym” to lektura w szkole podstawowej, która cieszy się wśród uczniów ogromną popularnością. Andrzej Maleszka po raz kolejny w książce „Magiczne drzewo. Geniusz” zaprasza czytelników do świata przygody              z elementami fantastyki i baśniowości.  A wszystko to doprawione jest nutką humoru i oparte na nieograniczonej wyobraźni.

Zachęcamy do przeczytania.