• Z życia szkoły

•      W przedostatnim tygodniu nauki uczniowie klas 4-8 mieli okazję w twórczy sposób spotkać się twórczością naszej Noblistki w dziedzinie literatury – Wisławy Szymborskiej. Poznali biografię poetki, a później zaczęli zgłębiać jej twórczość. Robili to na różne sposoby. Jedni malowali ilustracje do wybranego wiersza, drudzy wykonywali kolaże, które W. Szymborska uwielbiała tworzyć. Można było również napisać limeryk na wzór Mistrzyni albo przeanalizować jeden z jej utworów i utrwalić sobie analizę wiersza. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

• Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Ortograficznego

•      W naszej szkole przez cały rok szkolny uczniowie klas 4-8 brali udział w konkursie ortograficznym. Raz w miesiącu pisali dyktando sprawdzające znajomość określonej zasady ortograficznej. W czerwcu panie Polonistki skrupulatnie policzyły uzyskane wyniki i oto zwycięzcy Szkolnego konkursu Ortograficznego.

Klasa IV – Oliwer Rozmus

Klasa V – Natan Gacia

Klasa VI – Aleksandra Zygmunt

Klasa VII – Oliwia Soroka

Klasa VIII – Filip Ochęcki

Najlepszy wynik w szkole w zmaganiach ortograficznych uzyskała Aleksandra Zygmunt, która otrzymała tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplom i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

• Uczniowie pytają…

•      Tym razem zapytaliśmy uczniów klasy 8, naszych absolwentów, o plany na przyszłość. Okazało się, że kończąc szkołę, najczęściej marzą o tym, aby dobrze im się działo w następnej, żeby znaleźli przyjaciół. To po wakacjach, a teraz myślą wyłącznie o odpoczynku. Sen i jedzenie to często powtarzane marzenia.

Życzymy im spełnienia marzeń nie tylko tych, o których nam powiedzieli, ale wszystkich, które dadzą im szczęście.

• Czwartoklasiści w krainie baśni

• Bezkresny las

Dawno, dawno temu tam, gdzie kończą się wszystkie drogi, przez las przedzierał się pewien podróżnik o imieniu Alek. Ten las na pierwszy rzut oka był zwyczajny, lecz tak naprawdę skrywał mroczne sekrety.

Alek miał za zadanie zniszczyć pewną wiedźmę, która atakowała pobliskie osady, wioski i miasteczka. Chłopiec szedł już tak dwa dni. Trzeciego dnia jego oczom ukazała się mała, drewniana chatka. Alek sądził, że wiedźma mieszka w samym środku puszczy. Bez namysłu zapukał do drzwi. Otworzyła mu młoda dziewczyna, która przedstawiła się jako czarownica o imieniu Ania. Zapytała chłopca:

- Czego szukasz w Bezkresnym Lesie?

- Otrzymałem pewne zadanie, aby zlikwidować wiedźmę, która grasuje w okolicy. Nie spodziewałem się jednak spotkania ciebie.

- Ja o tym wiedziałam – powiedziała i zaproponowała, żeby wyruszyli razem.  – Znam się na magii i mogę ci pomóc.

Alek chętnie zgodził się na propozycję czarownicy Ani. Następnego dnia wyruszyli w drogę, a gdy doszli do dziwnego kamiennego kręgu, stwierdzili, że lepiej coś zjeść i zatrzymać się tutaj na noc. Nagle Ania, która poszła się rozejrzeć po okolicy, stanęła na środku tajemniczego kręgu i zamieniła się   w przerażającą wiedźmę. Alek, który również znał się trochę na magii, zaatakował ją.

Jego czary były na tyle skuteczne, że pokonał przeciwniczkę. Za pomocą magii wrócił do domu                             i pomyślał, żeby nigdy nie ufać osobie, którą spotka się w dziwnym miejscu.

Adam Syrek

Baśń o wodnym potworze

Dawno, dawno temu w dalekim kraju mieszkał sobie chłopak, który uwielbiał łowić ryby.

Pewnego razu poszedł nad jezioro ze swoim tatą. Gdy zarzucił wędkę, stało się coś dziwnego. Coś zaczęło ją bardzo mocno ciągnąć. Po długiej bitwie chłopiec złowił podwodnego skrzata.

Ten zapytał:

- Wypuścisz mnie?

- A co za to dostanę?

- Spełnię twoje trzy życzenia – odpowiedział skrzat.

- Dobrze, to cię wypuszczę – zgodził się chłopiec.

I wypuścił podwodnego skrzata. Ten zapytał:

- Jakie jest twoje pierwsze życzenie?

- Chcę mieć najlepszy zestaw wędkarski na świecie – odpowiedział chłopiec.

Życzenie od razu się spełniło. Nagle z wody gwałtownie wynurzyła się ogromna ryba  i wciągnęła chłopca do wody. Skrzat próbował go uwolnić, ale na próżno, ponieważ wodne zwierzę było bardzo silne. Wtedy skrzat poprosił, żeby chłopiec wypowiedział kolejne życzenie. Tym razem poprosił o cofnięcie czasu, ale nie określił do kiedy. Czas cofnął się do momentu, kiedy zaczęła się ta historia.

Chłopiec siedział z tatą nad wodą i łowił ryby. Ciekawe czy udało mu się wyciągnąć z wody podwodnego skrzata?

Antoni Dudzicz

• A co na wakacje?

•      Książki! Wakacje to czas, w którym można czytać od rana do nocy i przez całą noc do rana. Co jednak warto przeczytać? Polecamy książki w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubnie. Tam zawsze któryś z pracowników doradzi, co warto przeczytać. Można również zajrzeć na stronę akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, gdzie                w zakładce „Co czytać” znajdziecie propozycje książek z podziałem na wiek.

Nie ma na co czekać, tylko jak najprędzej trzeba zaopatrzyć się w książki i przenieś w świat literackich bohaterów. Do zobaczenia po wakacjach.